21 grudnia 2024

Wczorajsza niezwykłość staje się dzisiejszym banałem – biografia Stanisława Lema

Stanisław Lem pisarz urodzony w 1921 we Lwowie, w zamożnej rodzinie z żydowskimi korzeniami.

Beztroskie dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził we Lwowie, tutaj też rozpoczął studia na Lwowskim Uniwersytecie Medycznym, jednak okupacja zmusiła go do przerwania studiów. Wrócił na nie, ale już w Krakowie gdzie ostatecznie się osiedlił. Nigdy jednak nie pracował w zawodzie lekarza.

Stanisław Lem – twórczość

Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy gatunku Since fiction, filozof, futurolog oraz krytyk. W czasie wojny związany z ruchem oporu, cała rodzina przeniosła się do Krakowa, co oznaczało utratę majątku, a to zmusiło młodego Lema do podjęcia pracy, zaczął publikować w prasie pierwsze opowiadania „Dzieje jednego odkrycia”, „Obcy”, „Ogród ciemności”.

W 1946 ukazała się jego pierwsza powieść „Człowiek z Marsa”. Żywo interesował się kosmosem, cybernetyką czy technologią, zajął się pisaniem recenzji książek naukowych dla miesięcznika „Życie Nauki”. Po roku 1956 roku rozpoczęła się w końcu wielka, międzynarodowa kariera Lema jako pisarza SF. Napisał on kilkanaście książek w tym nurcie, utrzymanych w stylu realistycznym, jak i groteskowym. Jego dzieła przetłumaczono na 40 języków, sprzedaż przekraczała milionowe nakłady.

Był nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, otrzymał Order Orła Białego. Kilka z jego książek została zekranizowana jak „Solaris”, „Maska”, „Test Pilota Pirxa” i kilka innych. Pisarz nigdy nie angażował się w politykę, za to jego twórczość oparta była na fascynacji nauką, techniką i naturą ludzką oraz miejscem człowieka we wszechświecie.

W końcowym okresie życia Lem był bardziej aktywny jako felietonista. Jego felietony pojawiały się przede wszystkim w „Tygodniku Powszechnym”, dotyczyły głównie teraźniejszości i przyszłości szeroko pojętej cywilizacji. Pisarz zmarł i został pochowany w Krakowie w roku 2006.

Zostawił po sobie setki publikacji i książek.

Więcej o Stanisławie Lemie i innych interesujących pisarzach znajdziesz w portalu: https://poczytam.pl/.