2 stycznia 2025

Czy można na raz czytać więcej książek?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że czytając jakąś wciągającą książkę, w twoje ręce wpadła inna pozycja, która zaciekawiła Cię równie mocno? Wtedy przez naszą głowę przechodzi myśl o czytaniu obu książek na raz. Wielu z nas jednak rezygnuje z tego pomysłu, z różnych powodów. Nie oznacza to jednak, że nie możemy czytać dwóch, trzech albo kilku książek równolegle i wyciągać z nich całą treść.

Jakie książki można czytać na raz?

Oczywiście możemy sięgnąć po każdą książkę w każdym momencie, jednak niektóre kombinacje są lepsze niż inne. To, że czytamy kilka książek, nie oznacza wcale, że musimy regularnie wracać do każdej na takiej samej zasadzie. Jednak czytanie powieści, zwłaszcza tych wciągających, na raz może się okazać bardzo wymagającym zadaniem. Na pewno dla mniej doświadczonych czytelników będzie to prawdziwa droga przez mękę. Będziemy mylić bohaterów, akcja będzie się w naszej głowie mieszać, a do tego nie będziemy mogli skupić się na jednej historii w stu procentach. Dlatego powieści czy bardziej wciągające książki lepiej czytać niezależnie od innych pozycji.

Jak dzielić sobie książki?

Najlepiej kierować się wbudowaną w nie podziałką, czyli rozdziałami, działami albo opowiadaniami. Dlatego kiedy czytamy książkę, która nie ma ciągłej fabuły, na przykład jest zbiorem opowiadań albo reportażem, możemy spokojnie się nimi posiłkować, a po czasie wrócić do naszych historii. W końcu po coś się one pojawiają, przeważnie ich funkcją jest podzielenie i poukładanie danej treści. Dlatego, jeśli chcemy czytać kilka książek naraz, dobrze jest trzymać się tego, co przygotował dla nas autor. Jeśli są to książki popularnonaukowe, to takie wybór będzie najlepszy, bo przerobimy całe jedno zagadnienie bez robienie sobie w środku żadnych przerw.

Czy książki o tematyce fantastycznej rozwijają kreatywność ?

Komu może przydać się czytanie kilku książek naraz?

Osoba, która czyta książki, tylko żeby się czegoś z nich dowiedzieć, na pewno skorzysta na czytaniu kilku z nich jednocześnie, zwłaszcza jeśli się one nawzajem uzupełniają. Często w ten sposób uczymy się na studiach czy nawet w szkole średniej, kiedy przyswajamy jakiś motyw albo zagadnienie, a niekoniecznie cały utwór. Dlatego jest to bardzo pomocny sposób dla osób, które pracują z książkami i chcą wciągać z nich potrzebną dla siebie wiedzę szybko i sprawnie. To też dobry sposób dla osób, które chcą przeczytać jak najwięcej książek, ale przecież w czytaniu nie chodzi o to, jak wiele przeczytamy, ale jak dobrze będziemy się przy tym bawić.