Książki z roku na rok zaczynają kosztować coraz więcej. Jeszcze kilka lat temu za grubą książkę płaciliśmy czterdzieści złotych, dziś ta kwota może być nawet dwa razy większa. Dlaczego wydawcy i księgarze tak mocno zwiększają ceny swoich produktów? I czy w ogóle możemy coś z tym zrobić, czy zostaje nam pogodzenie się z tym faktem i szukanie książek z innych i potencjalnie tańszych źródeł?
Wzrastanie ceny książek jest konsekwencją coraz szybciej postępującej inflacji w Polsce, ale także wzrostu minimalnej płacy. To oczywiście tylko jeden z czynników, ale takiej zmianie ulegają wszystkie produkty, tylko że w przypadku dóbr pierwszej potrzeby bardzo często nie zwracamy na nie uwagi. Kiedy cena książek wzrasta, wyraźniej to zauważamy, bo większość z nas sprawdza ich ceny przed podejściem do kasy. Niestety wszystko wokół nas drożeje, a książki to tylko jeden z przykładów, choć faktycznie możemy je zaliczyć do dóbr luksusowych i na pewno na ich zakup nie patrzymy tak, jak na zakup masła czy chleba.
Oczywiście na cenę książki składa się też koszt jej wytworzenia i sprzedaży. Cena, którą widzimy z tyłu na okładce książki na nie tylko zapewnić zysk księgarzowi, ale także jej wydawcy i pokryć ich koszty związane z ich wytworzeniem. A koszty, tak jak wszystko, również idą w górę. I nie chodzi tu tylko o same materiały takie jak papier czy klej, ale nawet wynajem stoisk czy lokali, opłata dla pracowników czy nawet reklama. To wszystko przekłada się w znacznym stopniu na wzrost ceny książki, a to niestety oznacza, że ta tendencja będzie się utrzymywała na rynku jeszcze przez bardzo długi czas.
Jak przestałam kupować książki papierowe?
Ceny książek raczej nie ulegną już zmianie na lepsze, ale ostatnio pojawił się projekt ustawy dotyczący regulowania prawnie ich cen, czyli w praktyce ustalenie jednej stałej ceny dla wszystkich książek. Czy takie rozwiązanie będzie pomocne? Zapewne nie, zwłaszcza jeśli ma ono zachęcić Polaków do czytania. Niestety dla osób, które do tej pory nie mogą pozwolić sobie na nowe książki, raczej to nie pomoże, szczególnie że cena raczej nie będzie niższa niż ta, którą możemy zobaczyć w księgarniach obecnie. Do tego sprawi to, że tanie książki czy książki z drugiej ręki mogą zupełnie przestać istnieć.
Powiązane tematy
Wczorajsza niezwykłość staje się dzisiejszym banałem – biografia Stanisława Lema
Korzyści z czytania dzieciom bajek na dobranoc
Najlepsze książki z dziedziny rozwoju osobistego